Hər bir insan fəaliyyəti müəyyən məqsədə xidmət edir. Bu baxımdan əmlakın qiymətləndirilməsi fəaliyyəti də istisna olunmur. Ona görə də qiymətləndirmə fəaliyyətinin hansı niyyət və məram üçün yerinə yetirildiyinin müəyyən edilməsi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Sifarişçi qiymətləndirmə fəaliyyətinin nəticələrindən müxtəlif məqsədlər üçün istifadə edir. Daha doğrusu, perspektivdə nəzərdə tutuduğu işlər ona məxsus əmlakın qiymətləndirilməsini zəruri edir.
Hazırda qiymətləndirmə fəaliyyəti çox geniş məqsədlər üçün – əmlakın vergitutma bazasının müəyyənləşdirilməsi, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi, əmlakın girov qoyulması, əmlakın sığorta olunması, investisiya qoyuluşları, hüquqi şəxslərin yaradılması və yenidən təşkili (ləğvi, ayrılması, birləşməsi), habelə məhkəmələrdə əmlak mübahisələri zamanı aparılır. Əmlak bazarının inkişafı qiymətləndirmə məqsədlərinin əhatə dairəsinin genişlənməsinə səbəb olur və yeni qiymətləndirmə növlərini meydana çıxarır.
Əmlakın hansı məqsəd üçün qiymətləndirilməsi tərəflər (qiymətlədirici və sifarişçi) arasında əmlak qiymətləndirilməsi üzrə bağlanacaq müqavilədə müəyyənləşdirilməlidir. Çünki, qiymətləndirmə fəaliyyətinin məqsədi qiymətləndirmənin yanaşma və metodlarının seçilməsi, dəyər növlərinin seçilməsi üçün əsas olur. Digər tərəfdən isə ayrı-ayrı məqsədlər üçün qiymətləndirmə aparılarkən müxtəlif qanunvericilik aktlarına istinad olunur. Özəlləşdirilən əmlakın qiymətləndirilməsinin hüquqi əsasları vergi məqsədləri üçün əmlakın qiymətləndirilməsinin hüquqi əsaslarından fərqlidir. Bu baxımdan, qiymətləndirmənin məqsədindən və növündən asılı olmayaraq əmlakın qiymətləndirilməsinin ümumi qaydaları olmalı və o, bu əmlakın bazar dəyərinin aşkara çıxarılmasına xidmət etməlidir.
– Dövlət əmlakının dəyəri özəlləşdirmə və ya etimadlı idarəetməyə verilmə məqsədi ilə müəyyən edildikdə
– Dövlət və bələdiyyə əmlakı satıldıqda, girov qoyulduqda və ya boc öhdəlikləri ilə əlaqədar olaraq başqasına verildikdə
– Dövlət mülkiyyətində olan əsas fondlar yenidən qiymətləndirildikdə
– İcbari sığorta növləri üzrə sığorta hadisəsinin baş verməsi nəticəsində sığortalanmış dövlət və bələdiyyə əmlakına dəyən zərər müəyyən edildikdə
– Məhkəmə hökmünün və ya qərarının təmin edilməsi məqsədi ilə əmlakın qiymətləndirilməsinə zərurət yarandıqda

Каждая человеческая деятельность служит определенной цели. В связи с этим не исключена деятельность по оценке имущества. Поэтому важно определить намерение и цель оценочной деятельности. Заказчик использует результаты оценочной деятельности для различных целей. Напротив, работа, которую он намечает в будущем, требует оценки его собственности.
В настоящее время оценочная деятельность осуществляется для широкого круга целей - для определения налоговой базы имущества, приватизации государственного имущества, ипотеки имущества, страхования имущества, инвестиций, создания и реорганизации (ликвидации, разделения, слияния) юридических лиц, а также имущественных споров в судебном порядке. Развитие рынка недвижимости расширяет круг задач оценки и создает новые виды оценки.
Цель оценки имущества должна быть указана в соглашении об оценке имущества между сторонами (оценщиком и заказчиком). Потому что цель оценочной деятельности - это основа для выбора подходов и методов оценки, выбор типов ценностей. С другой стороны, при оценке для разных целей используются разные законодательные акты. Правовая основа оценки приватизированного имущества отличается от правовой основы оценки имущества для целей налогообложения. В связи с этим, независимо от цели и типа оценки, должны существовать общие правила оценки имущества, и они должны служить для выявления рыночной стоимости имущества.
– При определении стоимости государственного имущества для целей приватизации или передачи в доверительное управление
– В случае продажи, залога или передачи государственного и муниципального имущества в связи с налоговыми обязательствами
– При переоценке государственных основных средств
– В случае повреждения застрахованного государственного и муниципального имущества в результате страхового случая по видам обязательного страхования